פגיעת "צליפת שוט" בתאונת דרכים

כאשר רכב נפגע מאחור על ידי רכב אחר, נוסעי שני כלי הרכב יחושו טלטלה של הראש והצוואר קדימה ואחורנית .

הטלטלה של הראש והצוואר קדימה ואחורנית גורמת לזעזוע בעמוד השדרה והיא נקראת פגיעת צליפת שוט, ובלועזית- whiplash injury. פגיעה זו מתאפיינת בנזק לרקמות הרכות בעמוד השדרה הצווארי, ובדרך כלל לא יימצא ממצא כלשהו בצילומי רנטגן אשר ייערכו לעמוד השדרה הצווארי, וגם בדיקת CT לא תצביע בדרך כלל על ממצא פתולוגי.

הנוסעים והנהג ברכב שנפגע מאחור יסבלו מפגיעה משמעותית יותר בדרך כלל מאשר הפגיעה בנוסעי הרכב הפוגע.

מיד בסמוך לאירוע תאונת הדרכים, הסימפטומים יהיו על פי רוב בעלי עוצמה נמוכה ויתבטאו בכאבי ראש וכאבים בצוואר, ולעיתים גם סחרחורות ובחילות. חשוב לפנות לחדר מיון ולהתלונן על כל הסימפטומים והמיחושים.

למחרת יום התאונה, בדרך כלל תחול החמרה בכאבי הצוואר ולעיתים תופיע גם מגבלה בטווח תנועת הצוואר.

במקרים קשים יותר של חבלת צליפת שוט עלולים להופיע כאבי ראש, צלצולים באוזניים הנקראים בשפה הרפואית "טנטון", וכן בעיות שיווי משקל וטשטוש בראיה.

פגיעת "צליפת שוט" מאובחנת בבדיקה קלינית המתבצעת על ידי רופא אורטופד, ובמרבית המקרים לא יתגלו ממצאים מיוחדים בבדיקות הדמיה. במידה ויופיעו בעיות שיווי משקל או טנטון יש לפנות לרופא א.א.ג. כאשר הפגיעה משמעותית, ייתכן צורך גם בבדיקת רופא נוירולוג ורופא עיניים.

הטיפול המקובל במקרה של פגיעת "צליפת שוט" הינו טיפול משולב הכולל טיפולי פיזיותרפיה וטיפול תרופתי.

במהלך השנה שלאחר התאונה המצב הרפואי לא יציב. תהיינה עליות ומורדות ברמת הסבל והכאב ובמידת המגבלה התפקודית ויהיו ימים בהם יופיעו כאבי צוואר חזקים מאוד כבר משעות הבוקר, וימים אחרים בהם לא תהיה כל תחושה משמעותית של כאב.

סכום הפיצוי אשר ישולם על ידי חברת הביטוח במקרה של פגיעת "צליפת שוט" אינו קבוע ואחיד והוא משתנה מתיק לתיק בהתאם לגילו של הנפגע, עיסוקו, הכנסותיו וכושר השתכרותו לפני התאונה וכן שיעור הנכות אשר נותר לצמיתות בעקבות התאונה.

לצורך כך ימונה מומחה רפואי, בין אם בהסכמה עם חברת הביטוח ובין אם במסגרת הליכי בית המשפט, והמומחה הוא שייקבע אם נותרה נכות לצמיתות כתוצאה מהתאונה.

מומחה רפואי לא ניתן למנות מיד בסמוך לתאונה, שכן בתחום האורטופדיה מקובל כי רק בחלוף שנה מיום התאונה ניתן לקבוע את שיעור הנכות אשר נותר לצמיתות כתוצאה מהתאונה.

יצוין כי גם בחלוף שנה מיום תאונת הדרכים, וכאשר המצב הרפואי נחשב יציב, ישנן עליות ומורדות בכל הנוגע למידת המגבלה והכאבים. ישנם ימים בהם הנפגע לא יחוש כל כאב, ואילו ימים אחרים בהם תהיה תחושה של צוואר תפוס וכאבי ראש.
בתקופות של חילופי מזג אוויר חלה בדרך כלל החמרה זמנית בכאבים ובמגבלות.

לאחר אירוע התאונה חשוב ביותר להתייעץ בהקדם המרבי עם עורך דין אשר עוסק בתחום תאונות הדרכים.

משרד עורכי דין תאונות דרכים, עבודה, רשלנות רפואית - כפרי קהן ישעיה,
רחוב אבא הלל 7, (בית סילבר) רמת-גן 52522
טלפון: 03-7516455 | פקס: 03-7516612
אימייל: info@cafri-yeshaya-law.co.il

אתה נמצא בדף: פגיעת "צליפת שוט" בתאונת דרכים